Category Archives: Show results

Open Show 26th October

The Cocker Spaniel Club Of Scotland

Open Show

 

26th October

Judge: Samantha Gladman (Chativore)

Best in Show: Craigdean Kokrdoodle Do

Reserve Best in Show: Whinburn Little Grouse

Best Puppy in Show: Carlundies Cooper

Best Veteran in Show: IR CH Lynwater Vanity Fair

 

Best Dog : Pembrokegate Dandy lad

Reserve Best Dog: Grassmillees Mr Bojangle of Carmelfair

Best Bitch: Craigdean Kokrdoodle Do

Reserve Best Bitch: Whinburn Little Grouse

 

 

Results:

 

Veteran Dog (2)
1st : Craigdean Franks A million At Luanshya

2nd: Broanglen Circle Of Life At Wishuswell

 

 

Minor Puppy Dog (5,1)
1st: Craigdean Wreck It Ralph

2nd: Gallinagos Ego A Gogo At Amaclassic

3rd: Totenkopf Dutch Dubois

Res: Totenkopf Dutch Rossi

Puppy Dog (6)
1st: Carlundies Cooper

2nd: Lynshow Khristian

3rd: Amaclassic Storm Master

Res: Indigo Sun

Junior Dog (5,1)
1st: Totenkopf Magic Touch JW

2nd: Bartonholm Saltire Express

3rd: Shanaz Blether

Res: White Flame At Mamadou

Yearling Dog (5)

1st: Grassmillees Mr Bojangle Of Carmelfair

2nd: Lynwater Spun Yarn

3rd: Lynwater Out Of Touch

Res: Scomar magic Flute

Maiden Dog (3)
1st: Carlundies Cooper

2nd: Lynwater Walnut Whip

3rd: Shanaz Blether

Novice Dog (3)
1st :Lynwater Daydreamer of Kenwad

2ndThurness The Illusionist

3rd: Scomar magic Flute

Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Dog (3)
1st Totenkopf magic Touch JW

2nd: Briconess Solar Flare

3rd: Cooleela Rob Roy

Any Colour other than Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Dog (2)
1st: Tipperlin Tumbling Dice

2nd: Scomar Magic Flute

Post Graduate Dog (2)
1st: Pembrokegate Dandy lad

2nd: Lynwater Wild Mint

Limit Dog (5,2a)
1st : Craigdean Rocket man

2nd: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM

3rd: Lynwater Storm Petrel

Open Dog (5,1a)
1st: Craigdean Callimakokr At Luanshya

2nd: Cooleela Rob Roy

3rd: Broanglen Circle Of Life At Wishuswell

———————————————————————————-
Veteran Bitch
1st: IR CH Lynwater Vanity Fair

2nd : Lynwater making Trouble

Minor Puppy Bitch (8,1a)
1st: Shanaz Sassy

2nd: Thurness Skye

3rd: Budminteal Bluebell

Res: Zheridons Ann Dee

Puppy Bitch (6)
1st: Whinburn Abracadabra

2nd: Carmelrair Calabrianna

3rd: Carlundie’s Yaris

Res: Evies One In A Million

Junior Bitch (3,1a)
1st: Devmont Some might Say

2nd: Wishuwell Miss Naughty

Yearling Bitch (5)
1st: Whinburn Little Grouse

2nd: Carmelfair Dorada

3rd: Lynwater Elder Flower

Res: Lynshow Midnight Celinda At Ryanside

Maiden Bitch (5,1a)
1st : Whinburn Abracadabra

2nd: Carlundie’s Yaris

3rd: Thurness Golden Pheasant

Res: Lynshow Iris My Case

Novice Bitch (5)
1st : Lynwater Show Girl

2nd: Misperros Kerrerra Of Carmelfair

3rd: Redgranate Red Diamond

Res: Jayzander I Got Everything

Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Bitch (5,2a)
1st : Whinburn Little Grouse

2nd: Doubtless Pillow Talk

3rd: Briconess Winter Eclipse

Any Colour other than Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Bitch (6,1a)
1st: Lynwater Celtic Rhyme

2nd: Lynwater Sea Peral

3rd: Misperros Miami

Res: Shadowview Look At me

Post Graduate Bitch (5,2a)
1st :Amarilo Starlight Of Carmelfair

2nd: Think Of me

3rd: Belltress Blue Saphire At Devmont

Limit Bitch (6,1a)
1st : Craigdean Kokrdoodle Do

2nd: Jul,ared Glad All Over Of Kenwad

3rd: Sweet Charity Lady

Res:Ryanside New Beginnings At Carlundie

Open Bitch (5,2a)
1st : Shanaz Oaty

2nd: Totenkopf Phanessa

3rd: Shadowview Seabreeze

Junior Handler

6-11 years

1st: Avril Walkinshaw

2nd: Jodie Scotland-Turner

12-16 Years

1st: Carla May

2nd: Georgia Low

3rd: Natasha Anderson-Lewis

4th: Matthew Tierney

B.J.H

Carla May

Open Show 20th October 2013

20th October 2013
Judge: Mrs K Stuart

Best in Show: Craigdean Rocket Man
Reserve Best in Show: Totenkopf Phanessa
Best Puppy in Show: Bencleuch Bedazzled
Best Veteran in Show: : Tvaerra Snowdrop At Scomar

Best Dog : Craigdean Rocket Man
Reserve Best Dog: : Strathturret Moonwalker
Best Bitch : Totenkopf Phanessa
Reserve Best Bitch: : Briconess Winter Eclipse

Results:
Veteran Dog (2)
1st : Rhuston Evermore With Budminteal
2nd: Craigdean Franks A Million At luanshya

Minor Puppy Dog (5,1a)
1st :Briconess Solar Flare
2nd :Scomar magic Flute
3rd : Grassmillees Sunday Best
Res : Scomar Snow Patrol

Puppy Dog (4,2a)
1st :Grassmillees Mr Bojangle
2nd : Lynnwater Media Storm

Junior Dog (4 ,1a)
1st: Lynwater Wild Mint
2nd : Tipperlin Tumbling Dice
3rd :Hustonia Xposue

Yearling Dog
No Entries

Maiden Dog (3)
1st : Lynwater Out Of Touch
2nd :Beach Grass
3rd : Hustonia Xposue
Novice Dog (2)
1st : Ansharo Rascal
2nd :Hustonia Xposue

Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Dog (3, 1a)
1st : Pembrokegate Dandy Lad
2nd : Lochranza Lord Of The Isle

Any Colour other than Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Dog (3,1)
1st : Craigdean Rocket Man
2nd : Strathturret Raindance

Post Graduate Dog (4,2a)
1st : Strathturret Moonwalker
2nd : Lochranza Lord Of The Isles

Limit Dog (4)
1st : Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
2nd: Scomar Interceptor
3rd : Craigdean Callimakokr At Luanshya
Res : Cooleela Rob Roy

Open Dog (7,2a)
1st : Vistwin Valhalla
2nd : Lynwater Red Kite
3rd :Tvaeraa Kings Ranson
Res: Scomar Interceptor
———————————————————————————-
Veteran Bitch (1)
1st : Tvaerra Snowdrop At Scomar

Minor Puppy Bitch (9,2a)
1st : Misperros Miami
2nd :Lynshow Blue Twist
3rd : Kirlinjis Pussy Galore
Res: Belltrees Katie’s Secret

Puppy Bitch (6,1a)
1st : Bencleuch Bedazzled
2nd : Carmelfair Dorada
3rd : Mondale Blue Magic
Res : Ryanside For Get Me Not

Junior Bitch (4,2a)
1st : Tipperlin Morning Glory
2nd : Lynshow Dancing With Hope

Yearling Bitch (3, 2a)
1st :Think Of Me

Maiden Bitch (5,1a)
1st : Grandtully All that Jazz
2nd : Budminteal Moon’s Light
3rd : Ryanside’s Lady Moon
Res : Shadowview look At Me

Novice Bitch (4,2a)
1st : Shadowview look At Me
2nd : Lynshow Dancing With Hope

Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Bitch (7,2a)
1st Briconess Winter Eclipse
2nd : Totenkopf Dutch Brocade
3rd : Lujesa Goldikova At Grandtully
Res : Lochranza Cordelia

Any Colour other than Black; Red/Gold; Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Bitch (4,2a)
1st: : Misperros Mystical
2nd : Lynshow Dancing With Hope

Post Graduate Bitch (4,2a)
1st : Briconess Summer Breeze
2nd: Shadowview Seabreeze

Limit Bitch (3,2a)
1st : Totenkopf Phanessa

Open Bitch (5,2a)
1st : Vistwin Kiss Me Quick
2nd : Lochranza Cordelia
3rd : Shadowview Seabreeze

Champ show 14th April 2013

66th Championship Show
Sunday 14th Of April
Judges
Dogs- Mrs S Shields (Wilhome)
Bitches – Mrs S Leeding
Referee – Mr J Hyslop
 DCC &  BIS –  SC.CH. Charbonnel Life ‘N’ Times
JWBCC &  RBIS  – SH.CH. Canigou Storytime At Withiflor   
RDCC – Zareepoitt Sea Spray 
RBCC –Quettadene Star Secret
 BPB & BPIS  – Quettadene Star Secret 
BPD & RBPIS–Blueacre Rocky Road 
BVIS – SC.CH. Asquanne’s Granite To Ellgars JW

 DCC & BIS BCC & RBIS 2013
DCC & BIS Sh Ch Charbonnel Life’n’Times JW
BCC & RBIS Sh Ch Canigou Storytime At Withiflor

DCC RDCC 2013

DCC Charbonnel Life ‘n’ Times JW
RDCC Zareepiott Sea Spray

RBCC & BPIS 2013
RBCC & BPIS Quettadene Star Secret
BVIS Sh Ch Asquanne’s Granite to Ellgars JW
BPB & BPD 2013BPB & BPIS  – Quettadene Star Secret
 
BPD & RBPIS–Blueacre Rocky Road
 Full Results
 
Class 1 – Black:Red/Gold:Black/Tan:Liver:Liver &Tan Puppy Dog (3)
1st: Hevensent of Merryily
2nd: Ansharo Rascal
3rd Helenwood Integrity
 
Class 2 – Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver/Liver & Tan Novice Dog (2)
1st: Hevensent Of Merryily
2nd : Hebdene High Flyer
 
Class 3 – Black:Red/Gold:Black/Tan:liver:Liver & Tan Graduate Dog (8)
1st : Judika Colorado
2nd : Quettadene Cosmopolitan JW SHCM
3rd : Plaiglen Pow Pow
Res : Perrytree Toffee Crisp
VHC : Briconess Summer Storm
 
Class 4 -Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver/Liver & Tan Open Dog (5,1)
1st : Canyonn Classic Illusion JW
2nd : Kelbonny Sign of The Times For Windgrove JW
3rd : Cooleea Rob Roy
Res : Dovenhill Black Batchelor
 
Class 5 – Any Other Colour other than Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver/Liver & Tan Puppy Dog (1)
1st: Blueacre Rocky Road
 
Class 6 – Any Other Colour other than Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver/Liver & Tan Novice Dog (1)
1st : Blueacre Rocky Road
 
Class 7 – Any Other Colour other than Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver/Liver & Tan Post Graduate Dog ((7,2)
1st : Craigdean Callimakor At luanshya
2nd : Chativore Stargazer
3rd : Strathurret Moonwalker
Res : Bitcon Captain George
VHC : Scomar Interceptor
 
Class 8 – Any Other Colour other than Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver/Liver & Tan Special Open Dog (7)
1st : SC.CH. Charbonnel Life ‘N’ Times JW
2nd : Candyke Lost Among The Stars JW
3rd : SC CH Shanaz Sporran JW
Res : Joaldy Mandolin Wind JW SH CM
VHC : Rancecraig Romeo
 

Class 9 – Any Colour Vetreran Dog (5)
1st :  SC.CH. Asquanne’s Granite To Ellgars JW
2nd : Winterstale Motivator With Mossdew
3rd SU.CH.IR.SH. Manacas Cutting Corners 
Res : Craigdean Franks A Million At Luanshya
VHC : Come Fly With Me At Scomar

 
Class 10- Any Colour Minor Puppy Dog (5)
1st : Kyna Marino
2nd : Royaldean Baltimore Blue
3rd : Tipperlin Tumbling Dice
Res : TotenkopfmDuty Free
VHC : Glentree Caravaggio
 
Class 11- Any Colour Puppy Dog (11,2a)
1st : Blueacre Rocky Road
2nd : Worlewood Starsign
3rd : Chativore Cortez
Res: Hevensent Of Merryily
VHC : Ansharo Rascal
Class 12- Any Colour Junior Dog (8,1a)
1st : Plaiglen Returns To Annilann
2nd : Kenan Kumon JW
3rd : Lynwater Belgian Chocolate
Res : Blueacre Back To The Future
VHC : Lynwater Summer Solstice
Class 13 – Any Colour Maiden Dog ()
1st : Blueacre Rocky Road
2nd : Plaiglen Returns To Annilann
3rd : Hevensent Of Merryily
Res: Kirlinjis Tropical Storm
VHC :
Class 14- Any Colour Novice Dog (2)
1st : Blueacre Rocky Road
2nd : Lynwater Gin Rocket
 
Class 15 – Any Colour Special Yearling Dog (5)
1st : Weirdene Wake Up At Helenwood JW
2nd : Olibond Remember me JW
3rd : Marquell McCready By Kalrizienne
Res : Lochranza Lord Of The Isles
VHC : StrathTurret Raindance
Class 16 – Any Colour Undergraduate Dog (3,1a)
1st : Lnwater Home Spun
2nd : Bitcon Captain George
Class 17 – Any Colour Graduate Dog (8,1a)
1st : Sirrah Silver Dawn
2nd : Judika Arizona
3rd: Kirlinjis Dare To Stare
Res : Suedons Pippin For Barnsbur
VHC : Cooleea Rob Roy
Class 18 – Any Colour Post Graduate Dog (7)
1st : Zareepoitt Sea Spray
2nd : Fonesse Five Minutes
3rd : Annaside Blue moon
Res : Claramand Black Grouce At Thurness
VHC : Scomar Interceptor
 
Class 19- Any Colour Mid Limit Dog (4)
1st : Chativore Steel Symphony
2nd : Kaniboo Midnight Diamod SH CM
3rd : Dreamist Chasing Rainbows
Res : Scomar Interceptor
Class 20 – Any Colour Limit Dog (10,4a)
1st : Helenwood Black Ice
2nd : Withflor Northern Light JW
3rd : Winterstale Motivator With Mossdew
Res : Rhuston Evermore With Budminteal
VHC : Mondale Manhattan
Class 21- Any Colour Open Dog (8,1a)
1st : SC.CH. Dillonpark Pellegrino JW
2nd : Maacas Here Comes the Sun For Wilmerella
3rd : SH.CH. Kyna By Request
Res : Tipperlin Torchwood
VHC : KirlinJis Dare To Stare
**************************************************************************
Class 22 – Any Other colour other than Black:Red/Gold:Black/Tan:Liver:Liver &Tan Puppy  Bitch (7,1a)
1st : Kyna Misbehavin
2nd : Cassom Amaze’N’ Grace
3rd : Lynwater Embroidery At Whinburn
Res : Lourisam Dolly mixture
VHC : Lanabeck Liberty Bell 
 
Class 23 – Any Other Colour Other Than Black Red/Gold:Black/Tan:Liver:Liver &Tan Novice Bitch (6)
1st : Cassom Olive Oyl
2nd : Clavaire Humming Bird
3rd : Reemif Ice Ice Baby
Res: Annaside Daisy Dunnit At Colenda
Class 24 – Any other Colour Other Than Black Red/Gold:Black/Tan:Liver:Liver &Tan Post Graduate Bitch (3,1a)
1st : Reemif Ice Ice Baby
2nd : Strathturret Wildest Dream
Class 25 – Any Other Colour Other Than Black: Red/Gold: Black/Tan:Liver:Liver &Tan Special Open Bitch (6)
 
1st : Carmelfair Silver Bangle
2nd : SH.CH Ryallcourt Wish JW
3rd : Shanaz Thistle
Res : Reemif Blue Reflection JW SH CM
VHC : Shadowview Seabreeze
Class 26 – Black: Red/Gold: Black/Tan:Liver:Liver &Tan Puppy Bitch (4)
1st : Quettadene Star Secret
2nd : Dillonpark Peroni
3rd : Helenwood High Velocity
Res : Totenkopf Dutch Gold Lace
Class 27 – Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver :Liver & Tan Novice Bitch (4)
1st : Kenan Krumpet
2nd : Glenntree Pandora
3rd : Totenkopf Dutch Gold lace
Res : Briconess Winter Eclipse
Class 28 – Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver :Liver & Tan Post Graduate Bitch (2)
1st : Canyonn Classic Harmony
2nd : Thurness Amber Dreams
Class 29 – Black: Red/Gold: Black/Tan: Liver :Liver & Tan Open Bitch (5,2a)
1st : SH.CH. Canigou Storytime At Withiflor
2nd : IR.SH.CH. Asquanne Ginnifer At Kerrijoy
3rd : Briconess Summer Breeze
Class 30 – Any Colour Veteran Bitch (5)
1st : SH CH Helenwood Irresistabelle
2nd : Calvdale Helenae Of Karesmere SH CM JW
3rd : Kyna Rox Ya Rhythm To Royaldean
Res : Sirrah Sassenach At Strathturret
VHC : Lindridge Tigre Lillie At Meldyke
Class 31 – Any Colour Minor Puppy Bitch (16)
1st Cassom Skyfall
2nd : Olibond Lady Marmalade
3rd : Tipperlin Morning Glory
Res : Clavarire Cosmopolitan
VHC : Lynwater Butter Fudge
Class 32 – Any Colour Puppy Bitch (21,3a)
1st : Quettadene Sar Secret
2nd : Manacas She’s Got The Look For Wilmerella
3rd : Kyna Material Girl
Res : Kyna Black Pearl For Ellgar
VHC : Foness Fun ‘N’ games
Class 33 – Any Colour Junior Bitch (11)
1st : Hawain Orchid
2nd : Hebdene Heirloom
3rd : Zareepiott Jewl
Res : Reemif Ice Ice Baby
VHC : Sunsetblue Star Of Screen By Shanaz
Class 34 – Any Colour Maiden Bitch (4,2a)
1st : Canyon Classic Destiny
2nd : Lynwater Embroidery At Whinburn
Class 35 – Any Colour Novice Bitch (5)
1st : Kenan Krumpet
2nd : Reemif Ice Ice Baby
3rd : Kirlinjis Tropical Crush
Res : Ewingston Blue Lollipop
Class 36 – Any Colour Yearling Bitch (8)
1st : Shanaz Oaty
2nd : Cassom Bea Dazzled
3rd : Strathturret Rainbows For Dreamist
Res : Weirdene Wizadira At Helenwood
VHC : Reemif Ice Ice Baby
Class 37 – Any Colour Undergraduate Bitch (6)
1st : Clavaire Azzure Shannara JW
2nd : Wilmerella Twist Of Fate
3rd : Reemif Ice Ice Baby
Res : Totenkopf Day Dreamer At Wishuswell
VHC : Wilmerella Twist Of Fate
Class 38 – Any Colour Graduate Bitch (5,1a)
1st : Tipperlin Giner Schnapps
2nd : Reemif Ice Ice Baby
3rd : Briconess Winter Eclipse
Res : Strathturret Bossy Boots
Class 39 – Any Colour Post Graduate Bitch (9,2a)
1st : Deracor Destiny’s Child
2nd : Lujesa Goldikova At Grandtully
3rd : Canigou Abba Nice Dat At Annaside
Res : Shirlannor Ice Hole Kate
VHC : Briconess Summer Breeze
Class 40 – Any Colour Mid Limit Bitch (6)
1st : Kalrizennes Zheva Glenntree
2nd : Tipperlin What Katy Did
3rd :
Res : Karesmere Look No Further
VHC : Helenwood Could Be magic
Class 41 – Any Colour Limit Bitch (6,2a)
1st : Whinburn Capercaillie SH Cm
2nd : Marada Elegant Wispa To Hebdene
3rd : Lynwater Sea Dream
Res : Amaroanne Wonderful Tonite
Class 41 – Any Colour Open Bitch (7,3a)
1st : Lujesa Starry Eyed JW
2nd : Deracor Destiny’s Child
3rd : Kalispell Sunday girl
Res : Lynwater Sea Dream

Open Show Results November 2012

Judge: Mrs Louise Wilding (Jayzander)

 

Best in Show & Best Bitch: Shanaz Thistle

Reserve Best in Show & Best Dog: Craigdean Rocket Man

 

Reserve Best Dog: Gessa D’Aran Papparazzi

Reserve Best Bitch: Carmelfair Silver Bangle

 

Best Puppy Bitch & Best Puppy in Show: Totenkopf Dutch Gold Lace

Best Puppy Dog: Lynshow Gin Rocket

 

Best Veteran in Show: Craigdean Franks a Million at Luanshya

 image015image004image010image012image006 image008  image014

Open Show Results August 2012

12th August 2012

Judge: Mrs Sharon Adams (Tillarn)

 

Best in Show: Carmelfair Silver Bangle
Reserve Best in Show: Tipperlin Torchwood
Best Puppy in Show: Shanaz Double Nugget
Best Veteran in Show: Come Fly With Me At Scomar
 
Reserve Best Dog: Lynwater Sticky Moment
Reserve Best Bitch: Shanaz Thistle
Best Puppy Dog: Laelia You Are My Sunshine

open show aug 12 
Left to right – Shanaz Double Nugget (Reid),  Carmelfair Silver Bangle (Fairbairn), Tipperlin Torchwood (Kennedy)
open show agu 12 1
Left to right – Shanaz Thistle (Reid),  Laelia You Are my Sunshine (Bevilaqua), Lynwater Sticky Moments (Maclean)
 

Results:

Any Colour Veteran Dog (3,2a)
1st. Come Fly with Me at Scomar (Hynd)

Any Colour Minor Puppy Dog (2)
1st. Canyonn Celebration with Laelia (Bevilacqua)
2nd. Laelia You are my Sunshine (Bevilacqua)

Any Colour Puppy Dog (2,1a)
1st. Castleannan*s Archangel (Robertson)

Any Colour Junior Dog (6)
1st.Lynwater Sticky Moment Maclean)
2nd. Dalarran Black Fen Boy (Buchananan)
3rd. Tipperlin Blue Tango (Kennedy)
4th. Strathturret Raindance (Murray)

Any Colour Yearling Dog (6)
1st. Lynwater Double Top (Maclean)
2nd. Totenkopf Pure Indulgence at Wishuwel (Howsley)l
3rd. Toptenkopf Dutch Courage (Flowers)
4th. Lochranza Lord of the Isles (Mcfarlane)

Any Colour Maiden Dog (2,1a)
1st.  Lynwater Home Spun (Mason, Clubb & Mason)

Any Colour Novice Dog (4,1)
1st. Lochranza Lord of the Isles (MacFarlane)
2nd.  Strathturret Raindance (Murray)
3rd. Castleannan’s Archangel (Robertspon)

Black; Red/Gold;  Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Dog (3,1a)
1st.  Cooleela Rob Roy (MacFarlane)
2nd.  Totenkopf Dutch Courage JW (Flowers)

Any Colour other than Black; Red/Gold;  Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Dog (2)
1st. Strathturret Moonwalker (Murray)
2nd. Scomar Endeavour (Hynd)

Any Colour Post Graduate Dog (5)
1st.  Winterstale Porridge for Shanaz (Reid)
2nd. Craigdean Callimakokr at Luanshya (Smith)
3rd. Totenkopf Kirlionjis Dutch Dragoon JW Sh CM (Flowers)
Res. Scomar Endeavour (Hynd)
 
Any Colour Limit Dog (3)
1st. Tipperlinn Torchwood (Kennedy)
2nd. Lynwater Red Kite (Mason, Clubb, Mason)
3rd. Scomar Interceptor (Hynd)

Any Colour Open Dog (8)
1st.  Rhuston Evermore with Budminteal (Williamson)
2nd. Totenkopf Dutch Dabloon (Flowers)
3rd.Tipperlinn Secret Agent (Kennedy)
4th. Vistwin Valhalla
 ———————————————————————————-
Any Colour Veteran Bitch (3,1a)
1st. Sirrah Sassenach at Strathturret (Murray)
2nd. Javal Songbird (Brown)

Any Colour Minor Puppy Bitch (4,1a)
1st. Molkaqra Monkey Business(Flowers)
2nd. Carmelfair Islay del Misperros (Madigan)

Any Colour Puppy Bitch (5,3a)
1st. Shanaz Double Nugget (Reid)
 2nd. Totenkopf Dutch Carousel At Lindrha (McCaffrey)

Any Colour Junior Bitch (4,1a)
1st.  Shanaz  Oaty (Reid)
2nd. Cooleela Maid of the Mist (MacFarlane)
3rd. Totenkopf Dutch Carousel At Lindrha (McCaffrey)

Any Colour Yearling Bitch (2)
1st.  Totenkopf Dutch Brocade (Flowers)
2nd. Whinburn Capercaillie (Adams)

Any Colour Maiden Bitch (6)
1st.  Shanaz Double Nugget (Reid)
2nd. Carlundie’s Wispa (Cartney) 

Any Colour Novice Bitch (2,1a)
1st.  Shanaz Clootie Dumpling(Reid)

Black; Red/Gold;  Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Bitch (7,2a)
1st.  Totenkopf Phoenix Flame (Flowers)
 2nd  Lynwater Reed Warbler (Maclean)
3rd. Lochranza Cordelia (Macfarlane)
Res. Totenkopf Day Dreamer at Wishuwell Howsley)

Any Colour other than Black; Red/Gold;  Black/Tan; Liver; Liver/Tan Graduate Bitch (6,3a)
1st Lindhra Dawn Delight (McCaffrey)
2nd. Shanaz Clootie Dumpling (Reid)
3rd. Strathturret Bossy Boots (Murray)
 
Any Colour Post Graduate Bitch (6)
1st. Ryanside New Beginnings at Carlundies (Cartney)
2nd. Tipperlin What Katy Did (Kennedy)
3rd. Lindrha Dawn Delight (McCaffrey)
Res.  Strathturret Wildest Dreams (Murray)
 
Any Colour Limit Bitch (6,4a)
1st  Carmelfair Silver Bangle (Fairbairn)
2nd.  Vistwin Kiss Me Quick (Bradford)

Any Colour Open Bitch (4,1a)
1st.  Shanaz Thistle (Reid)
2nd.  Lochranza Cordelia (MacFarlane)
 

 

Championship Show Results – April 2012

Judges: Dogs – Mr Dusko Piljevic (Gallinagos) & Bitches – Mrs Kim Gain (Molkara)

BCC & BIS – Sh Ch Canigou Storytime at Withiflor (Sally Ellison)

DCC & RBIS – Totenkopf War Games at Joaldy JW Sh CM (Jessica Pretty & Paul Carpenter)

RDCC –  Kyna By Request (Debbie & Ken Grice) 

RBCC – Quintavia Stars in Her Eyes (Tracey Herd)

BPD & BPIS  – Charbonnel Best Man (Burns & Platt)

BPB – Cassom Bea Dazzled

BVIS – Sh Ch Lochranza For Your Eyes Only (Gillespie & Wilding)