Open Show 21st November 2004

Sunday 21st November 2004
Judge: Miss Nanette Howell (Waterwood)
Best in Show: Tipperlin Velvet Morning Owned by Mr S & Mrs M Kennedy
Reserve Best in Show: Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm. (Owned by Mrs C Mason)

Best Puppy: Craigdean Cawcannae (Owned by Mrs. S. Ewan)
Full Results
Veteran Dog:
1st Lynwater Rising Sun, Mrs A Barnett
2nd Butterburn Going on at Carmelfair, Mrs L Duncan
3rd Scomar Flash Harry, Mrs M Hynd
Res Rancecraig Pick Pocket, C.D. & J.E.Smith

Minor Puppy Dog:
1st: Fonesse Finger of Fudge, CVK Flowers
2nd: Rhushton Blue Diamond, Mrs E MacLean
3rd: Briconess Vendetta, Miss G Evans

Puppy Dog:
1st: Chataway Will Young, Mr D Todd
2nd: Gillerlane Lovmedo, CVK Flowers

Junior Dog:
1st: Windgrove Sand-Dee at Lynshow, Mrs C Mason
2nd: Thurness Rum Tan Tiggr, Mrs C Pollock
3rd: Tipperlin Stuntman, Mr S & Mrs M Kennedy

Special Yearling Dog:
1st: Craigdean Charlie Choc, C.D. & J.E.Smith

Maiden Dog
Absent

Novice Dog:
1st: Scomar Cever Clogs, Mrs M Hynd

Black; Red/Gold; Black/Tan Graduate Dog:
1st: Noslien November Gift, Miss J. McFadzean
2nd: Craigdean Al Jolson, Mrs. S. Ewan
3rd: Thurness Rum Tan Tiggr, Mrs. C. Pollock

Any Other Colour Graduate Dog:
1st: Craigdean Charlie Choc, C.D. & J.E.Smith
2nd: Linnington Artful Dodger, Mrs J Davidson
3rd: Fonesse Finlorian, CVK Flowers

Post Graduate Dog:
1st: Manchela Pioneer at Kinvale, Mr A Barnett
2nd: Bitcon Romancer at Auchterbank, Mr J Hyslop
3rd: Come Fly With Me at Scomar, Mrs M Hynd

Limit Dog:
1st: Lynwater Solar Beam, Mrs E MacLean (Reserve Best Dog)
2nd: Amaroanne my Fathers Eyes, R & Y Lowery
3rd: Come Fly With Me at Scomar, Mrs M Hynd

Open Dog:
1st: Lynshow Kraigwitha-k SH CM, Mrs C Mason (Best Dog)
2nd: Kenyee Sun Glow, Mrs. D. Woods
3rd: Amaroanne my Fathers Eyes, R. & Y. Lowery
Res: Weirdene Sun Glow, Mr. R. Weir

Veteran Bitch:
1st: Misstress Mary of Meldyke, Miss P Gibson
2nd: Whinburn Chasing Dreams, Mr L Bodzak

Minor Puppy Bitch:
1st: Craigdean Cawcannae, Mrs S Ewan
2nd: Craigdean Dark Secret, Mrs S Ewan
3rd: Fonesse Fabiola, CVK Flowers
Res: Lynwater Sprig, Mrs E MacLean

Puppy Bitch:
1st: Creelshaugh Kiss me Quick, Mrs A Barnett
2nd: Bartonholm Eternal Dream, Mrs L Duncan
3rd: Borthwick Hope, Mrs M Ovens
Res: Ryanside’s Nightingale J & H McLelland

Junior Bitch:
1st: Broanglen Breathtaking, Mrs F Dunbar
2nd: Lynwater Periwinkle, Mrs E MacLean
3rd: Lochdene Jemma from Grandtully, Mr B.J. McCabe & Mr C.J Mcgregor
Res: Teeny of Traquair, Mrs J McGowan

Special Yearling Bitch:
1st: Weirdene Whistling Melody, Mr R Weir
2nd: Crofters Tuppins at Cazden, Mrs C Bradley
3rd: Lynshow Dove, Mrs C Mason
Res: Ryanside Dee`s Ruby Gem, J & H McLelland

Maiden Bitch:
1st: Weirdene Whistling Melody, Mr R Weir
2nd: Teeny of Traquair, Mrs J McGowan

Novice Bitch:
1st: Lochdene Oh Happy Day at Grandtully, Mr B.J. McCabe & Mr C.J Mcgregor

Black; Red/Gold; Black/Tan Graduate Bitch
1st: Briconess Mercury Rising, Mrs W Bodzak
2nd: Weirdene Will be News, Mr R Weir
3rd: Chataway Good Golly of Vistwin, Miss M Bradford
Res: Bencleuch Be Mine at Ryanside, J & H McLelland

Any Other Colour Graduate Bitch:
1st: Broanglen Breathtaking, Mrs F Dunbar
2nd: Craigdean Marmite, Mrs J Fairbairn

Post Graduate Bitch:
1st: Tipperlin Velvet Morning, Mr S & Mrs M Kennedy Best in Show
2nd: Lynwater Glowlight, Mrs E MacLean
3rd: Broanglen One and Only Sh CM, Mrs F Dunbar

Limit Bitch:
1st: Chataway Good Golly of Vistwin, Miss M Bradford
2nd: Shanaz Stoater of Zahfran, Mr & Mrs Grant

Open Bitch:
1st: Chataway Naomi Campbell Sh Cm, Mrs D Woods

Leave a Reply